Tytuł pozycji:
Przyszłość handlu międzyplanetarnego. Przyczynek historiozoficzny
- Tytuł:
-
Przyszłość handlu międzyplanetarnego. Przyczynek historiozoficzny
- Autorzy:
-
Kwiatkowski, Jakub
- Powiązania:
-
https://bibliotekanauki.pl/articles/2027746.pdf
- Data publikacji:
-
2021
- Wydawca:
-
Instytut Metropolitalny
- Źródło:
-
Ad Astra. Program badań nad astropolityką i prawem kosmicznym; 2021, 2; 23-31
2720-4456
- Język:
-
polski
- Prawa:
-
Wszystkie prawa zastrzeżone. Swoboda użytkownika ograniczona do ustawowego zakresu dozwolonego użytku
- Dostawca treści:
-
Biblioteka Nauki
-
Przejdź do źródła  Link otwiera się w nowym oknie
Poszukiwanie przyczyn, determinant i kierunków międzynarodowej wymiany handlowej jest jednym z najważniejszych zadań współczesnej ekonomii międzynarodowej. Mimo wielu analiz w tym obszarze badawczym, zaskakująco niewiele uwagi poświęcono przyszłości wymiany handlu międzynarodowego, szczególnie w per- spektywie długookresowej. Co ciekawe, przeciwny trend zaobserwować można w innych obszarach badawczych, w tym także związanych z dziedziną nauk społecz- nych. Rozbieżność ta widoczna jest między innymi w perspektywie kolonizacji kosmosu, zyskującej w ostatnich latach popularność zarówno w literaturze przedmio- tu, jak i w dyskursie publicznym. Perspektywy i konsekwencje kolonizacji kosmosu analizowane z perspektywy nauk prawnych, relgioznawstwa, bezpieczeństwa narodowego, edukacji, czy turystki i wspinaczki górskiej. Biorąc powyższe pod uwagę, zaskakiwać może ograniczona liczba prac dotyczących obszaru badawczego wymiany handlowej.
Przyczyn braku polemiki dotyczącej handlu międzynarodowego w dobie kolonizacji kosmosu może być kilka. Za najbardziej prawdopodobny można uznać odległy horyzont prognoz, utrudniający formułowanie precyzyjnych predykcji, szczególnie wobec dynamicznych zmian rzeczywistości gospodarczej w ostatnich latach. Z kolei brak odpowiedniej technologii i szereg wyzwań stojących na drodze podboju kosmosu pozostawia zagadnienie pozyskiwania surowców i handlu międzyplanetarnego w sferze przypuszczeń. Pomimo tego, celem niniejszego artykułu jest próba ekstrapolacji historii oraz teorii handlu międzynarodowego na szeroko pojęty proces pozyskiwania zasobów kosmicznych i kolonizacji kosmicznej7. Takie podejście sta- nowi odpowiedź na krytyczny wydźwięk niektórych prac, podważających zarówno możliwości, jak i sens handlu międzyplanetarnego
Artykuł ustrukturyzowany został w następujący sposób: w drugiej części artykułu zaprezentowany zostaje przegląd literatury przedmiotu. Kolejna część ukazuje podstawowe konsekwencje nawiązywania kontaktów handlowych, które można przenieść na grunt kosmiczny. Przedostatnią część stanowi dyskusja będąca odpowiedzią na sceptycyzm dotyczący handlu międzyplanetarnego, a ostatnia część podsumowuje pracę i formułuje wnioski.